Afrika Kupası başlıyor!

Afrika Kupası başlıyor! africa kupasi 2019

Kıtanın en önemli futbol organizasyonu Afrika Uluslar Kupası heyecanı, turnuvaya ev sahipliği yapan Mısır ile Zimbabve arasında yarın oynanacak grup maçıyla başlayacak.

Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) tarafından bu yıl 32’ncisi gerçekleştirilecek organizasyon, 21 Haziran-19 Temmuz tarihleri arasında Mısır’da yapılacak.

Afrika Uluslar Kupası’na en fazla ev sahipliği yapan ülke konumundaki Mısır’da, 1959, 1974, 1986 ve 2006’nın ardından 5. kez turnuva düzenlenecek.

Gözler Salah’ta olacak

İngiltere temsilcisi Liverpool’da forma giyen yıldız futbolcu Muhammed Salah, turnuvanın favorilerinden ev sahibi Mısır Milli Takımı’nın en önemli kozu olacak.

Turnuvanın diğer önce çıkan yıldız oyuncuları arasında, Salah’ın takım arkadaşı Senegalli Sadio Mane ile Manchester City’de forma giyen Cezayirli Riyad Mahrez yer alıyor.

Bu turnuva, bazı önemli ilklere sahne olacak. Daha önce ocak-şubat aylarında düzenlenmesine rağmen tarihi değiştirilerek haziran-temmuza kaydırılan organizasyonda, ilk kez 16 yerine 24 takım mücadele edecek.

Ödül miktarının da artırıldığı turnuvada, şampiyona 4,5 milyon dolar, finaliste 2,5 milyon dolar, yarı finalistlere 2 milyon dolar, çeyrek finalistlere ise 800 bin dolar verilecek.

Geride kalan turnuvada zafere ulaşan Kamerun’un son şampiyon unvanını elinde bulundurduğu Afrika Uluslar Kupası’nda boy gösterecek 24 takım, son 16 turuna yükselebilmek için dörder ekipten oluşan 6 grupta mücadele edecek. Gruplarda ilk ikiye giren takımlarla en iyi dört grup üçüncüsü, son 16’ya kalacak.

A Grubu’nda Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Zimbabve, B Grubu’nda Nijerya, Gine, Madagaskar ve Burundi, C Grubu’nda Senegal, Cezayir, Kenya ve Tanzanya, D Grubu’nda Fas, Fildişi Sahili, Güney Afrika ve Namibya, E Grubu’nda Tunus, Mali, Moritanya ve Angola, F Grubu’nda Kamerun, Gana, Benin ve Gine-Bissau yer alacak.

VAR’a çeyrek finalden itibaren başvurulacak

Turnuvada ilk kez kullanılacak Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemine ise çeyrek final turundan itibaren başvurulacak.

Maçlar hangi kanalda

A Grubu’nda Mısır ile Zimbabve arasındaki açılış karşılaşması, yarın TSİ 23.00’te başlayacak. Kupada final maçı ise 19 Temmuz Cuma günü oynanacak. Turnuva, D-Smart’tan takip edilebilecek.

Karşılaşmaların 6 statta oynanacağı kupada Mısır, aynı zamanda organizasyon tarihinin en başarılı takımı olarak öne çıkıyor. Ev sahibi ekip, sonuncusu 2010’da olmak üzere turnuvada 7 defa şampiyonluğa uzandı.

Mısır’ın yanı sıra Kamerun (5), Gana (4) ve Nijerya (3) elde ettikleri şampiyonluklarla turnuvanın diğer başarılı takımları olarak göze çarpıyor.

Üç ülke ilk kez turnuvada

Bu sene turnuvada, birçok yeni takım yer alacak. Madagaskar, Moritanya ve Burundi tarihlerinin ilk Afrika Uluslar Kupası deneyimini yaşayacak.

Turnuvanın en tecrübeli takımları arasında 24 kez finallere kalan Mısır, Fildişi Sahili (23) ve Gana (22) başı çekiyor.

Süper Lig’in yıldızları sahaya çıkacak

Afrika Uluslar Kupası’nda, geçen sezon Spor Toto Süper Lig’de forma giyen birçok önemli futbolcu mücadele edecek.

Son şampiyon Galatasaray ile Fenerbahçe, turnuvaya en çok oyuncu gönderen takımlar olarak öne çıkıyor.

Sarı-kırmızılı ekipten Christian Luyindama (Demokratik Kongo Cumhuriyeti), Mbaye Diagne (Senegal), Sofiane Feghouli (Cezayir) ve Younes Belhanda (Fas) milli takımlarının kadrosuna çağrılırken, geçen sezon kiralık olarak forma giyen Henry Onyekuru Nijerya’nın, Badou Ndiaye de Senegal’in kadrosunda yer alıyor.

Fenerbahçe’den ise Nabil Dirar (Fas) ve Carlos Kameni (Kamerun) ile geçen sezon kiralık olarak görev alan Islam Slimani (Cezayir) ve Andre Ayew (Gana), ülkelerini Afrika Uluslar Kupası’nda temsil edecek.

Geçen sezon Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig’de forma giymesinin ardından Afrika Uluslar Kupası’nda milli takıma davet edilen tüm oyuncular şöyle:

Galatasaray
Luyindama (Demokratik Kongo)
Diagne (Senegal)
Feghouli (Cezayir)
Belhanda (Fas)
Henry Onyekuru (Nijerya)
Badou Ndiaye (Senegal)

Göztepe
Agbenyenu (Gana)
Gassama (Senegal)

Kasımpaşa
Trezeguet (Mısır)
Koita (Gine)

Fenerbahçe
Dirar (Fas)
Kameni (Kamerun)
Islam Slimani (Cezayir)
Andre Ayew (Gana)

Bursaspor
Shehu (Nijerya)
Saivet (Senegal)

Kayserispor
Kana Biyik (Kamerun)
Asamoah Gyan (Gana)

Trabzonspor
Ekuban (Gana)

Başakşehir
Attamah (Gana)

Alanyaspor
Djalma Campos (Angola)

Antalyaspor
Fredy (Angola)

Ankaragücü
Moke (Demokratik Kongo)

Malatyaspor
Farnolle (Benin)

Gençlerbirliği
Sessegnon (Benin)

Adana Demirspor
Pote (Benin)

Elazığspor
Diallo Guidileye (Moritanya)

Giresunspor
Adama Ba (Moritanya)

Fikstür

Afrika Kupası’nda 24 takım 6 grupta mücadele edecek. 4’erli takımdan oluşan gruplar ve maç programı şu şekilde:

A Grubu: Mısır, Kongo, Uganda, Zimbabve

21 Haziran 2019
23.00 Mısır – Zimbabve

22 Haziran 2019
17.30 Kongo – Uganda

26 Haziran 2019
20.00 Uganda – Zimbabve
23.00 Mısır – Kongo

30 Haziran 2019
22.00 Uanda – Mısır
22.00 Zimbabve – Kongo

B Grubu: Nijerya, Gine, Madagaskar, Burundi

22 Haziran 2019
20.00 Nijerya – Burundi
23.00 Gine – Madagaskar

26 Haziran 2019
17.30 Nijerya – Gine

27 Haziran 2019
17.30 Madagaskar – Burundi

30 Haziran 2019
19.00 Madagaskar – Nijerya
19.00 Burundi – Gine

C Grubu: Senegal, Cezayir, Kenya, Tanzanya

23 Haziran 2019
20.00 Senegal – Tanzanya
23.00 Cezayir – Kenya

27 Haziran 2019
20.00 Senegal – Cezayir
23.00 Kenya – Tanzanya

1 Temmuz 2019
22.00 Kenya – Senegal
22.00 Tanzanya – Cezayir

D Grubu: Fas, Fildişi, Güney Afrika, Namibya

23 Haziran 2019
17.30 Fas – Namibya

24 Haziran 2019
17.30 Fildişi Sahili – Güney Afrika

28 Haziran 2019
20.00 Fas – Fildişi Sahili
23.00 Güney Afrika – Namibya

1 Temmuz 2019
19.00 Güney Afrika – Fas
19.00 Namibya – Fildişi Sahili

E Grubu: Tunus, Mali, Moritanya, Angola

24 Haziran 2019
20.00 Tunus – Angola
23.00 Mali – Moritanya

28 Haziran 2019
17.30 Tunus – Mali
17.30 Moritanya – Angola

2 Temmuz 2019
22.00 Moritanya – Tunus
22.00 Angola – Mali

F Grubu: Kamerun, Gana, Benin, Gine-Bissau

25 Haziran 2019
20.00 Kamerun – Gine-Bissau
23.00 Gana – Benin

29 Haziran
20.00 Kamerun – Gana
23.00 Benin – Gine-Bissau

2 Temmuz 2019
19.00 Benin – Kamerun
19.00 Gine-Bissau – Gana

Kategoriler: Featuredİddaa Tahminleri

Etiketler: